piątek, 2 sierpnia 2013

Ryby akwariowe czyli jak hodować

bojownika (c.d.) z dnia 02.08.2013 godz. 4:18



              Teraz napiszę Wam o dyformiźmie płciowym, behawioryźmie i walkach samców.



Dymorfizm płciowy

Ubarwienie samca jest różnorodne - brunatne, zielone, czarne, czerwone, niebieskie. Samiec ma większe, wydłużone i ostro zakończone płetwy. U samic płetwy są krótsze i zaokrąglone, jej barwy i kształt ciała są mniej okazałe niż u samca. Czasem zauważalne są też u niej poziome lub pionowe pasy określające nastrój i stan zdrowia ryby. Pysk samca jest szeroko zakończony, samica posiada pysk bardziej spiczasty. Barwy samicy są skromniejsze, na brązowo-żółtym tułowiu widoczne są ciemniejsze podłużne prążki, płetwy są mniej rozwinięte.

Behawioryzm

Bojownik syjamski (samiec) jest gatunkiem o wojowniczym usposobieniu. Jest bardzo agresywny, gdy jest trzymany razem z innymi ze swojego gatunku. Toczy częste walki między sobą. Po walce płetwy są mocno poszarpane. Rany na ciele i płetwy ulegają dość szybkiej regeneracji.

Podczas toczących się walk, często zdarza się, że jeden z nich ginie, przy bardzo gwałtownej walce zginąć mogą obydwa samce. Bojownik wspaniały w akwarium ogólnym, gdy nie ma innych samców z jego gatunku jest rybą spokojną i dość towarzyską. Samice względem siebie są tolerancyjne.

Walki samców

 Bojowniki wspaniałe, które zamieszkują wspólny zbiornik tworzą pod wpływem dominacji nad innymi osobnikami hierarchiczną strukturę. Z tego też powodu walki wśród samców mają najczęściej gwałtowny przebieg. Celem ataku są płetwy oraz w mniejszym stopniu boki ciała. W wyniku walki przeciwnik zostaje pozbawiony możliwości poprawnego poruszania się w wodzie. Rywal pozbawiony płetw staje się łatwiejszym celem do ataku. Płetwy mogą ulec silnemu zniszczeniu, niekiedy aż do ich nasady.

W naturalnym środowisku spotkanie dwóch samców zawsze kończy się walką o terytorium i dominacją w tym rejonie. Walka składa się z kilku faz.

W pierwszej, najspokojniejszej rywale napinają ciało i prężą swoje płetwy. W drugiej fazie, gdy odległość pomiędzy nimi zmaleje do mniejszej niż długość ciała, następują krótkie ale mocne ataki płetwą ogonową. W tym czasie nadal prezentują i napinają płetwy.

Trzecia faza to już atak połączony z gryzieniem, ataki skierowane są na głowę, płetwy, brzuch. W kolejnej, czwartej odsłonie walczące samce sczepiają się pyskami starając przydusić drugiego do dna aby uniemożliwić mu pobranie powietrza atmosferycznego. Tego typu praktyki mogą doprowadzić do „utonięcia” ryby.

Po takim etapie najczęściej jeden z rywali ustępuje wycofując się z terenu walki. Walka pomiędzy samcami może trwać nawet przez 2-3 godziny. Dla uniknięcia takich walk, uszkodzeń i zniszczenia ich delikatnych płetw dorosłe samce należy trzymać w oddzielnych, niewielkich zbiornikach.

Pobudzenie i agresywność samców jest tak duża, że próbują nawet atakować swoje własne odbicie w lustrze.

Mieszkańcy w Azji Południowo –Wschodniej wykorzystują samców bojownika wspaniałego do swego rodzaju sportu polegającego na walkach samców na wzór walk kogutów. Uprawiają z tej okazji również hazard polegający na obstawianiu zwycięzcy walk. Zakłady pieniężne jak i same walki są obecnie w wielu krajach zakazane.



              Dziękuję za przeczytanie mojego bloga i zapraszam na następne które pojawią się wkrótce.

Ryby akwariowe czyli jak hodować

bojownika (c.d.) z dnia 02.08.213 godz. 4:09



            Teraz napiszę o występowaniu bojownika, jego opis i charakterystyka.

Występowanie

            Bojownik wspaniały pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ojczyzną jest Półwysep Indochiński i wody z obszaru dorzecza rzeki Mekong i Menam (Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam). Spotykany również na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. Introdukowany został w innych krajach (Indonezja, Malezja), jak również na innych kontynentach (w Ameryce Południowej, (Brazylii, Kolumbii) i w Ameryka Środkowej (Dominikana)[7]. Spotykany też na obszarze Florydy w USA

W jego południowo-chińskim biotopie można spotkać go w wodach stojących ubogich w tlen, zarośniętych gęstą roślinnością o spokojnym nurcie, w zalewowych sadzawkach, w małych stawach, kanałach irygacyjnych. Spotykany na polach ryżowych i rozlewiskach. Woda zazwyczaj jest miękka, o pH ok. 5,5 i temperaturze miejscami dochodzącej do 30 °C.

Bojownik wspaniały w swym naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Ma to związek z degradacją jego naturalnych siedlisk w wyniku przekształcania gruntów rolnych i terenów miejskich, zatruwaniem ziemi sztucznymi chemikaliami.

      
Opis

W formie dzikiej gatunek w zależności od miejsca, z którego pochodzi, posiada ubarwienie czerwone lub zielone. Dzika forma bojownika wspaniałego występująca w Tajlandii posiada krótkie płetwy i jest skromnie ubarwiona dorasta tylko do 5 cm długości. W naturalnym środowisku jednak trudno już go spotkać. Formę długopłetwą zaobserwowano w roku 1900 na terenie Tajlandii. Nazwano ją wówczas pla kat khmer (ryby pochodzące z kraju Khmerów), czyli z terenów Kambodży. Wg prof. W. Ladigesa długopłetwa forma powstała w wyniku krzyżówki dwóch dziko żyjących gatunków, pierwsza występująca na pograniczu Birmy i Laosu z inną odmianą występującą na terenie Tajlandii.

Do Europy forma długopłetwa, tzw. bojowniki kambodżańskie, dotarła w roku 1926. W rozpowszechnieniu popularności tego gatunku duży wkład mieli dwaj badacze G. Dunkker i H.M. Smith. Opisali oni w publikowanych swoich artykułach wiele wiadomości o zachowaniu i biologii rozrodu tego właśnie gatunku.

Charakterystyka

Ciało wydłużone, cylindrycznego kształtu. Płetwa grzbietowa długa i wysoka, zaopatrzona w jeden lub dwa promienie twarde i 10 promieni miękkich. Zajmuje prawie połowę powierzchni grzbietu. Płetwy piersiowe i brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa odbytowa posiada 2-5 promieni twardych i 21-26 promieni miękkich. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Usta grube skierowane ku górze. Uzębiona i mocna szczęka. Aktywność przejawia się w ciągu dnia.

Od 5 tygodnia życia u bojownika rozwija się dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt (narząd błędnikowy), dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym. Jest rozszerzeniem komory skrzelowej wyposażonym we własne mięśnie. Z tego powodu bojownik wspaniały może przebywać w wodach ubogich w tlen.

Długość ciała 6 -7 cm. Bojowniki przeciętnie żyją około 2 lat. Na długość ich życia duży wpływ ma temperatura wody. Im jest niższa tym dłużej żyją i mogą osiągnąć wiek nawet do 3 lat.




          Dziękuje za przeczytanie mego bloga i zapraszam na następny TUTAJ.Opiszę w nim o dyformiźmie płciowym, behawioryźmie i walkach samców.

Ryby akwariowe czyli jak hodować

bojownika (c.d.) z dnia 02.08.2013 godz. 3:49




               Witam. To dalszy ciąg o bojowniku i jego hodowli. Jak zapowiadałem, napiszę o pokarmie dla rybki i wrzucę zdjęcie samego bojownika.


                Dla bojownika przeznaczony jest specjalny pokarm np. BETTA GRANULAT firmy Tropical. Jest to pokarm w postaci granulatu o zapachu rybnym (taki jak na zdjęciu poniżej).




                  A oto moja rybka bojownik, którą nazwałem Filutek (potocznie mówię na niego Filuś). Nazwa ta jest taka a nie inna bo kojarzy mi się z nią rybka i tyle (widać na zdjęciu poniżej).




                    Bardzo lubię moją rybkę, a karmię ją 3 razy dziennie po trochu pokarmu (dosłownie szczyptę) . Mimo iż w sklepie powiedziano mi, że je 2-3 granulki dziennie.



                     Dziękuję za przeczytanie mojego blogu i zapraszam na następną stronę TUTAJ. Napiszę o występowaniu bojownika, jego opis i charakterystyka.

Wstęp do hodowli bojownika.

Ryby akwariowe czyli jak hodować

bojownika z dnia 01.08.2013r



            Witam. Chciałbym napomknąć, że jest to rybka dosyć popularna  potocznie nazywana  "bojownik". Jest to oczywiście Bojownik Syjamski akwariowa ryba, która jak powszechnie wiadomo nie potrzebuje pompki produkującej tlen.  Dlatego hodowla jej pochłania niskie koszty.


            A to krótki opis o nim:
           
            
            Bojownik wspaniały, bojownik syjamski (Betta splendens) – gatunek słodkowodnej ryby labiryntowej z rodziny guramiowatych. Bywa hodowany w akwariach.

Taksonomia

             Łacińskie określenie Betta, które określa rodzaj pochodzi od jawajskiej nazwy "Wader bettah". Na to określenie mają wpływ walki jakie staczają samce pomiędzy sobą. Drugie słowo - "splendens" określa gatunek i pochodzi z języka łacińskiego od słowa splendidus - wspaniały

Pierwsze egzemplarze tego gatunku pojawiły się w Europie pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie w roku 1874, sprowadzone przez Francuza Carboniera, jednakże jako początek uwzględnia się inną datę – 1892. Wówczas to pojawiły się we Francji, do której trafiły z podległej jej kolonii na Półwyspie Indochińskim. Następnie poznano je w Rosji (Moskwa) i w Niemczech (Berlin). Pierwsze egzemplarze sprowadzone były wówczas pod inną nazwą Betta pugnax (Cantor, 1849). Dopiero badania nad tym gatunkiem przeprowadzone w 1909 przez Charlesa Regana doprowadziły do nadania temu gatunkowi nowej nazwy używanej i uznawanej do dziś Betta splendens.

         

             Bojownik pobiera tlen prosto z czystej odstałej zimnej wody (prosto z kranu - musi stać kilka dni). Więc i koszt zakupu takiej rybki jest stosunkowo mały. Przedstawia się on w granicach 7 zł za sztukę. Pokarm dla tej rybki wynosi nie więcej jak 6 zł i potrafi wystarczyć jedna mała torebka na ok. 3 miesiące.

             
               Dlatego dla hodowcy amatora polecam taki wybór i kupno jednego bojownika (oczywiście kupno jeszcze dla niego np. 3 samic też wchodzi w grę, ale do rozrodu potrzeba odpowiednich warunków i hodowca amator nie powinien porywać się na takie przedsięwzięcie).


               Rybka ta ma długi ogon w postaci welonu. Podobna jest do tzw. złotej rybki (ta niestety potrzebuje pompki) co zwiększa koszty koszty zakupu. Są różne kolory:


kolory podstawowe
    • czerwone
    • niebieskie
    • zielone
    • fioletowe
    • czarne
    • celofanowe
    • pastelowe
kolory jasne
    • złote
    • żółte
    • białe
  • wersja dwubarwna (Klasa Z)
    • opalowe
      • opal czerwony
      • opal niebieski
      • opal fioletowy
    • winiakowe
    • niebieski Erfurt
    • butterfly dwubarwny
  • wersja wielobarwna (Klasa M)
    • butterfly wielobarwny
    • marmurowe
    • wielokolorowe

                Rybka ta na wiosnę i lato nie potrzebuje nawet grzałki gdyż powietrze jest bardzo ciepłe, a temperatura w której najdłużej się utrzymuje przy życiu wynosi od 24 - 27 stopni Celsjusza. Jednak na zimę polecam kupno grzałki (kosztuje w granicach 10-11 zł).







               Oczywiście nie możemy zapomnieć o kupnie akwarium (jak na zdjęciu powyżej w zupełności na początek wystarczy). Właściwie od tego powinno się zacząć, chociaż ja np. kupowałem od razu cały zestaw (czyli akwarium, którego cena waha się do 25 zł , jednego bojownika za 7 zł i kamienie które ułożymy na dnie - 4 zł za paczkę, roślinki akwariowe - polecam na początek plastikowe ze sklepu po 2,50 zł sztuka, żarówę oświetlającą wnętrze akwarium z oprawką i kablem zasilającym - za 8 zł, grzałka na zimę 10-11 zł [3-5-6W], pokarm dla rybki bojownika do 6 zł). Do takiego akwarium jak na zdjęciu polecam mini grzałkę 3W.
               

               I tak dochodzimy do sedna: cały zestaw nie wyniesie nas więcej jak 55 zł. Myślę, że nie jest to wygórowana cena za tak dorodną rybkę.


              Dziękuje za przeczytanie mego bloga. Zapraszam na następne, w których opublikuję zdjęcie samego bojownika i napiszę o pokarmie dla rybki.

 
              Wejście na następnego bloga jest TUTAJ. Pozdrawiam.


              Godlewski Dariusz (jak na razie jeden z nowych amatorów rybek akwariowych).